Na czym polega praca ratownika medycznego?

6.3.2024

Ratownik medyczny to osoba, która udziela pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Praca ratownika jest niezwykle wymagająca i odpowiedzialna, ale też satysfakcjonująca. Ratownicy medyczni ratują ludzkie życie i zdrowie, często w bardzo trudnych warunkach. Na czym polega praca ratownika medycznego i jak nim zostać?

Czym zajmuje się ratownik medyczny?

Praca ratownika medycznego jest kluczowa dla zapewnienia szybkiej i skutecznej pomocy medycznej osobom, które znajdują się w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Jakie są główne zadania ratowników medycznych?

• Udzielanie pierwszej pomocy

Ratownicy medyczni udzielają pierwszej pomocy w różnych, głównie nagłych sytuacjach. To właśnie oni są wzywani do wypadków drogowych, obrażeń ciała, zawałów serca czy udarów mózgu. Są w stanie szybko rozpoznać problem i zastosować odpowiednie procedury medyczne.

• Obsługa sprzętu medycznego

Ratownicy medyczni posiadają wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi różnego rodzaju sprzętu medycznego, w tym defibrylatorów, respiratorów, noszy, zaawansowanych zestawów opatrunkowych oraz aparatury do monitorowania stanu pacjenta.

• Koordynacja działań na miejscu zdarzenia

Podczas wypadków ratownicy medyczni muszą szybko i skutecznie działać, koordynując swoje działania z innymi służbami ratowniczymi, takimi jak straż pożarna czy policja, aby zapewnić kompleksową pomoc medyczną poszkodowanym.

• Transport pacjentów

Często ratownicy medyczni są odpowiedzialni za transport pacjentów do najbliższego szpitala lub placówki medycznej, zapewniając im opiekę medyczną w trakcie podróży oraz monitorując ich stan zdrowia.

• Dokumentacja medyczna

Po udzieleniu pomocy, ratownicy medyczni sporządzają raporty medyczne, w których zamieszczają informacje na temat stanu pacjenta, zastosowanych procedur ratunkowych oraz innych istotnych danych, które mogą być przydatne dla personelu medycznego w szpitalu.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Jeszcze kilka lat temu, żeby zostać ratownikiem medycznym, wystarczyło ukończyć specjalną policealną szkołę medyczną. Obecnie, by móc wykonywać ten zawód, należy ukończyć trzyletnie studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. Program studiów tworzony jest w oparciu o wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji oraz standardy międzynarodowe. Po studiach, absolwenci muszą odbyć obowiązkowe, półroczne praktyki (łącznie 960 godzin). Konieczne jest także przystąpienie do Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego (PERM) i uzyskanie na nim pozytywnego wyniku.

Warto pamiętać, że wykształcenie to nie wszystko. Ratownicy medyczni muszą być gotowi do pracy w różnych warunkach, często pod presją czasu i w sytuacjach o dużym stresie emocjonalnym. Jednak ich praca jest niezwykle istotna i może mieć kluczowe znaczenie dla uratowania ludzkiego życia.

Ratownik medyczny – gdzie może szukać pracy?

Ratownicy medyczni to specjaliści z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Gdzie mogą szukać zatrudnienia?

• Pogotowie ratunkowe

• Szpitale

• Placówki opieki długoterminowej

• Lotnicze pogotowie ratunkowe

• Górskie pogotowie ratunkowe

• Wodne pogotowie ratunkowe

• Prywatne firmy medyczne

Ratownicy medyczni mają szeroki zakres możliwości zatrudnienia, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, w placówkach medycznych, firmach transportowych oraz różnych instytucjach i służbach publicznych. Sprawdź nasze kierunki medyczne.