Czym jest szkoła policealna? Co daje jej ukończenie?

29.2.2024

Potencjalni pracodawcy zwykle określają, jakie wymagania są niezbędne do tego, by zacząć pracę na danym stanowisku. Niejednokrotnie istotne jest wykształcenie i/lub konkretne umiejętności. Jeżeli jesteś absolwentem szkoły średniej, a Twoja wymarzona praca wydaje się nie być w Twoim zasięgu – wcale nie musisz iść na studia ani porzucać tych, które już trwają, by dalej się rozwijać i szybciej zdobyć wymarzony zawód. Sprawdź, czym jest szkoła policealna i jakie korzyści płyną z jej ukończenia!

Co to jest szkoła policealna?

Szkoła policealna to miejsce przeznaczone dla osób, które chciałyby uzyskać dodatkowe wykształcenie w konkretnym kierunku. Warunkiem przystąpienia do nauki jest ukończenie szkoły średniej, jednak – w przeciwieństwie do studiów wyższych – nie jest wymagane „świadectwo dojrzałości”, czyli matura. Na wybór szkoły policealnej decydują się zarówno osoby po szkole średniej, które chcą zdobyć konkretny zawód, jak i osoby studiujące na uczelni oraz takie, które już są po studiach, jednak chciałyby się nauczyć czegoś nowego lub udoskonalić to, czego już się nauczyły. Szkoła policealna to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce dobrze zaprezentować się przyszłemu pracodawcy pod kątem nie tylko samej wiedzy, ale i umiejętności.

Warto wiedzieć: podobnie jak w przypadku innych szkół, policealna również wlicza się do stażu urlopowego!

Ile trwa szkoła policealna?

To, ile trwa nauka w szkole policealnej, zależy przede wszystkim od konkretnego kierunku. Zazwyczaj są to dwa lub cztery semestry – czyli rok lub dwa lata, choć zdarzają się też kierunki trwające pięć semestrów (dwa i pół roku). W tym czasie każda osoba uczestnicząca w zajęciach może zdobyć cenne kwalifikacje zawodowe, na które liczą potencjalni pracodawcy. Warto wspomnieć, że nauka w szkole policealnej pozwala na równoczesną pracę na pełen etat, ponieważ zajęcia często odbywają się zaocznie (czyli w weekendy), dzięki czemu można podnosić swoje kwalifikacje (lub je zmieniać!), nie rezygnując z dotychczasowej pracy.

Szkoła policealna oferuje naukę praktycznej wiedzy i konkretnych umiejętności, które z pewnością zostaną pozytywnie odebrane podczas rekrutacji. Dodatkowo słuchacze mogą liczyć na legitymację uprawniającą do zniżek oraz zaświadczenie do ZUS, KRUS i MOPS. Warto jednak pamiętać o tym, że zapisanie się do szkoły policealnej nie oznacza, że przyznawany zostanie status studenta. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku ofert pracy, które tego wymagają.

Co daje ukończenie szkoły policealnej?

Szkoła policealna daje sporo możliwości. Pierwszą z nich jest fakt, że po zdanych egzaminach możesz uzyskać status specjalisty lub technika w konkretnej dziedzinie. Sama nauka (w zależności od kierunku) opiera się zarówno na wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, dzięki czemu zdobywasz jednocześnie wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania wybranego przez siebie zawodu. Choć po ukończeniu szkoły policealnej status Twojego wykształcenia nadal opisywany będzie tak samo, jak po ukończeniu nauki w szkole średniej, to zyskujesz dyplom potwierdzający zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji, co z pewnością ułatwi Ci znalezienie pracy w wybranym zawodzie.

Jako że konkretne umiejętności są dla pracodawców często bardziej cenne niż sam „papier” (w niektórych przypadkach nawet ten po studiach wyższych), to szkoła policealna jest świetnym wyborem dla każdej osoby, która chce w stosunkowo krótkim czasie posiąść umiejętności pozwalające na rozwój zawodowy. Nauka nie trwa długo, więc wymarzona praca może być w zasięgu Twojej ręki w znacznie krótszym czasie niż w przypadku wyboru studiów wyższych.